ADB TECH TALK

ADB TECH TALK to konferencja poświęcona najnowszym trendom w IT i programowaniu. Organizatorem jest firma ADB, która od ponad 20 lat prężnie działa w branży IT oraz wspiera zielonogórskie środowiska programistyczne i dzieli się wiedzą ekspercką ze studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Konfernecja jest BEZPŁATNA, zapraszamy wszystkich chętnych, ale w związku z tym, że liczba miejsc jest ograniczona wymagana jest wcześniejsza rejestracja.  Ciekawe tematy, uznani prelegenci, duża liczba uczestników z różnych firm i środowisk – wszystko to sprzyja integracji oraz dzieleniu się wiedzą, spostrzeżeniami i doświadczeniem. Żaden entuzjasta nowoczesnych technologii nie może tego przegapić!

 

Interesują Cię najnowsze trendy w IT?  ADB TECH TALK to konferencja dla Ciebie!

Zapraszamy 13 grudnia o godz.18:00 do Filharmonii Zielonogórskiej
(planowane zakończenie konferencji ok. 21:00)

Rejestracja zamknięta.
W razie pytań prosimy o maila na [email protected]

Regulamin konferencji

Deep learning in computer vision – Pozwól maszynie widzieć to po swojemu

Prelegenci: Krzysztof Kudryński, Błażej Kubiak

Gdy patrzymy na świat, nasz mózg natychmiast zamienia postrzegane przez nas obrazy w informacje, intuicję i odczucia. Czyni to z ogromnym wysiłkiem obliczeniowym, wykorzystując olbrzymią sieć z niezbadaną dotąd architekturą. Nie jesteśmy nawet bliscy stworzenia maszyny o porównywalnych możliwościach, ale krok po kroku, usprawniając zarówno sprzęt, jak i podejście algorytmiczne, sprawiamy, że maszyny coraz lepiej rozumieją obrazy, które widzą.

Nasz wykład będzie właśnie o tym, jak to działa. Przejdziemy od zasad działania konwolucyjnych sieci neuronowych, poprzez zaawansowane, praktyczne wskazówki, aż po zastosowanie najnowocześniejszych architektur w praktyce. Zobaczysz przykłady, jak szalenie skomplikowane problemy można rozwiązać za pomocą komputera przenośnego. W międzyczasie zrozumiesz, co się dzieje, dlaczego nowe warstwy są dodawane, dlaczego wprowadzane są nowe koncepcje. Choć prezentacja skierowana jest głównie do osób systematyzujących swoją wiedzę, dosyć płynnie przechodzimy do projektów dotykająch zagadnień zaawansowanych.

Pozwól maszynie polatać

Prelegenci: Krzysztof Kudryński, Błażej Kubiak

Sztuczna inteligencja to aktualnie jeden z najgorętszych tematów na rynku IT. Nie bez powodu. Maszyny potrafią już samodzielnie rozmawiać, gotować, czy poruszać się. My opowiemy trochę o tym ostatnim. Przejdziemy krok po kroku przez kompletne rozwiązanie, które pozwoli dronowi latać autonomicznie, omijając przeszkody używając jedynie pojedyńczej kamery. Rozważymy które elementy systemu rozsądnie wykonać używając tradycyjnych algorytmów a które aż proszą się o wykorzystanie sztucznej inteligencji. Będzie dużo konkretów i sporo nerdowskiego humoru.

Krzysztof KudryńskiBłażej Kubiak

Krzysztof Kudryński i Błażej Kubiak

Krzysztof i Błażej bardzo konkretnie, przystępnie i z humorem opowiadają o sztucznej inteligencji, widzeniu komputerowym, robotyce oraz o własnych projektach, w których wdrażali te technologie. W swojej zaledwie trzyletniej karierze na konferencyjnych scenach Krzysztof i Błażej mają na koncie dwukrotne zwycięstwo w konkursie publiczności na najlepszą prezentację na jednej z największych konferencji developerskich na świecie – Devoxx Belgium w 2016 i 2017 roku, statuetkę najlepszych mówców ogólnopolskiej konferencji Confitura, odbywającej się w Warszawie, pierwsze miejsce na polskim Geeconie i wiele innych polskich i europejskich wyróżnień. Na co dzień pracują nad technologiami, które umożliwiają autonomicznym samochodom lokalizaję na specjalnie dedykowanej dla nich cyfrowej mapie, którą tworzą w oparciu o fuzję sensorów takich jak czujniki laserowe czy kamery. Mają doświadczenie w projektowaniu dużych systemów i procesów przetwarzających petabajty danych. Są autorami patentów i publikacji naukowych. Projektowanie oprogramowania, analiza danych i sztuczna inteligencja to ich największe pasje i codzienna praca od ponad 10 lat.

Aplikacja rozproszona. Łatwiej, taniej, szybciej. I bez benchmarków.

Prelegent: Wojciech Rząsa

Wszyscy tworzymy systemy rozproszone, nawet jeśli to “tylko proste aplikacje www”. Z aplikacją rozproszoną mamy do czynienia już wtedy, gdy biblioteka frontendowa przechowuje stan kontrolek, który musi być zsynchronizowany z backendem. Innym przykładem jest uruchomienie aplikacji w środowisku produkcyjnym bazującym na rozproszonej infrastrukturze cloudowej. Oczywistym przykładem jest też korzystanie z zewnętrznych API. A przecież teraz wszyscy chcemy tworzyć mikroserwisy! Środowisko rozproszone jest z natury zmienne i trudno przewidywalne. Czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na wydajność Waszej aplikacji będą miały zmiany tego środowiska? Jak się zmieni wydajność aplikacji gdy wydłuży się czas odpowiedzi jednego z zewnętrznych serwisów? A jeśli load balancer nierówno rozłoży obciążenie na poszczególne serwery aplikacji, albo jeśli zmienicie wydajność i liczbę maszyn które obsługują aplikację? Można to oczywiście przetestować, ale wymaga to na ogół sporo wysiłku i poniesienia niemałego kosztu (wliczając w to cenny czas pracy). Można to jednak zrobić łatwiej, szybciej i taniej.

Zaprezentuję dwa konkretne przykłady w których przewiduję zmiany wydajności rzeczywistych aplikacji z mniejszym wysiłkiem i w krótszym czasie niż można to zrobić za pomocą testów. W swojej pracy używam symulacji, która pozwala analizować zachowanie systemu opisanego wygodnym, przejrzystym językiem dziedzinowym (DSL). Metoda została opisana w pracach naukowych [1, 2, 3, 4] i przedstawiona na międzynarodowych konferencjach. Nie zamierzam jednak dyskutować o części naukowej, ale o możliwości wykorzystania w praktyce. Na obecnym etapie szukam kolejnych praktycznych zastosowań tego podejścia, więc bardzo chętnie przedyskutuję praktyczne problemy i wykonam większość pracy potrzebnej, żeby je przeanalizować i dostarczyć potrzebnych odpowiedzi.

[1] Rząsa W.: Simulation-Based Analysis of a Platform as a Service Infrastructure Performance from a User Perspective, P. Gaj et al. (Eds.): CN 2015, CCIS 522, pp. 182–192, 2015 ISBN: 978-3-319-19418-9.

[2] Rząsa W., Rzońca D.: Event-Driven Approach to Modeling and Performance Estimation of a Distributed Control System, in: Gaj P., Kwiecień A., and Stera P. (Eds.): Computer Networks 2016, Communications in Computer and Information Science 608, Springer International Publishing 2016, pp. 168-179.

[3] Rząsa, W.: Predicting Performance in a PaaS Environment: a Case Study for a Web Application. Computer Science, [S.l.], v. 18, n. 1, p. 21, mar. 2017. ISSN 2300-7036. Available at: <https://journals.agh.edu.pl/csci/article/view/1794>. Date accessed: 05 Sep. 2017. doi:http://dx.doi.org/10.7494/csci.2017.18.1.21.

[4] Rząsa W., Jamro M., Rzonca D. (2017) Improving Accuracy of a Network Model Basing on the Case Study of a Distributed System with a Mobile Application and an API. In: Gaj P., Kwiecień A., Sawicki M. (eds) Computer Networks. CN 2017.  Communications in Computer and Information Science, vol 718. Springer, Cham.

Wojciech Rząsa

Informatyk z zamiłowania i z zawodu. Inżynier z doktoratem. Od dawna interesuje się systemami rozproszonymi, wytwarzaniem oprogramowania i samym programowaniem. Po 15 latach pracy akademickiej i badaniu systemów rozproszonych obecnie tworzy mikroserwisy dla firmy FLYR. Współtworzy Rzeszowską grupę użytkowników języka Ruby. Autor wielu publikacji naukowych.

 

 

 

 

Kontakt z organizatorem: [email protected]